Lidská chodidla jsou dokonalý nástroj, ale někdy si nedovedou zcela poradit s plochou, na kterou našlapují, a může dojít k nepříjemnému karambolu. Jsou to obvykle situace nepříliš standardní. Připomeňme kupříkladu méně pohyblivé seniory, jež potřebují opěrnou hůl nebo zábradlí, anebo malé neposedné děti – batolata, která ještě nemají v nohách takový cvik, a pro něž je chůze po schodech poměrně nebezpečná. Problémy však mohou mít i lidé dospělí, zcela zdraví, když chodí po schodech v nevhodné obuvi s pevnou, necitlivou podrážkou, nebo v dámských střevících na jehlovém podpatku.

točité schodiště

Výše uvedené skutečnosti by vás mohly motivovat k tomu, abyste začali včas řešit, jakému schodišti dát přednost v případě, že stavíte či rekonstruujete dům, chatu nebo chalupu, a chystáte se vypracovat stavební projekt.

Točité (vřetenové) schodiště – každý z vás si je dokáže představit a ví, že jednotlivé schodové stupně se směrem ke středovému sloupku zužují. Chůze po takových schodech může být v mnoha případech i nebezpečná. Volte je hlavně tam, kde vám schází volný prostor, a kde si jste jisti, že tudy nebudete stěhovat žádnou skříň nebo chladničku, a že tu budete našlapovat opravdu opatrně.

přímé schodiště v domě

Přímé – ideální volba všude tam, kde nemusíte šetřit obytný prostor. Přímému schodišti dejte přednost, pokud předpokládáte pohyb hůře pohyblivých osob, protože je bezpečnější, dostatečně široké i pro stěhování, všechny stupně jsou stejně velké a pro malé děti i seniory nepředstavují takovou překážku, jako schodiště vřetenová.

Lomené – je jakýmsi mezistupněm mezi schodištěm přímým a točitým, s oběma typy stupňů, takže je to v podstatě kompromisní řešení mezi nedostatkem obytného prostoru a bezpečností při chůzi. Bývá bezpečnější a pohodlnější, než točité, ale v místě lomení, kde se stupně zužují, musíte být přinejmenším více pozorní.

Mohlo by se vám také líbit: