Trend je zřejmý, v roce 2025 budeme stále více pracovat „out of office“


Fakt, že vám v roce 2025 váš zaměstnavatel  neuvolní pracovní stůl, ještě neznamená, že pro vás nebude mít práci. Prostě a jednoduše vznikne nový model zaměstnávání na dálku. Laptop zapnutý na stole domácí pracovny, telefonování z pohodlí pohovky vašeho obývacího pokoje, zatímco si vaše děti nerušeně hrají ve vedlejší místnosti. Přesně tak může vypadat budoucnost některých profesí. Práce z domova zažívá v současné době strmý vzestup a odborníci se domnívají, že tomu bude i nadále. Proč? Protože tak zvaný home office má oproti práci na pracovišti nesporné výhody, a to jak pro zaměstnance, tak pro samotného zaměstnavatele.
mladík u laptopu


Home office: Zaměstnávání s nižšími náklady


Zaměstnavatel díky takovému způsobu zaměstnávání uspoří značnou část svých nákladů. Mnoho ze současných společností tento model zatím odmítá vyzkoušet, prý z důvodu chybějících kontrolních mechanismů. Generace, která nastupuje na pracovní trh, tento způsob práce naopak vítá. Může to být i jedna z podstatných preferencí při výběru nového zaměstnání. Nedávný průzkum ukázal, že 37 % respondentů odpovědělo, že by si přálo pracovat několik dní z pracovního týdne z domova, zbylé dny by chtěli strávit v kanceláři.


Strach zaměstnavatele z nedostatečné kontroly pracovního výkonu zaměstnance je spíše neopodstatněný. Moderní technologie umožňují naprostou kontrolu práce prováděné z domova. Lidé navíc nejsou v rámci home office rozptylováni diskuzí s ostatními kolegy, mohou být proto produktivnější než v klasické kanceláři.


Společnosti zatím nemohou své kanceláře nadobro zavřít. V roce 2025 bude práce z domova představovat další možné pracovní místo, ještě ho zcela nenahradí. Zaměstnanci se budou ve firmách střídat, mohou mezi sebou například sdílet pracovní stoly.
jelen na obrazovce


Klasická kancelář se musí změnit


V současné době není možné říci, zda nakonec klasická kancelář opravdu zanikne. Jisté je, že v roce 2025 bude stále existovat, určitě se však změní její podoba. Bude se totiž muset přizpůsobit novým trendům na trhu práce. Je prokázáno, že ten, kdo se ve svém pracovním prostředí cítí příjemně, pracuje efektivněji. Pracovníci by se tedy v kanceláři zaměstnavatele měli cítit téměř jako doma. Jak bude vypadat taková klasická kancelář budoucnosti? Uvidíte v ní stoly s notebooky a mobilními zařízeními s možností připojit si vlastní zařízení, odpočinková zóna nebo třeba akusticky odzvučené místnosti pro provádění důvěrnějších telefonních hovorů.

Mohlo by se vám také líbit: