Pokud neznáte tuto logistickou společnost, rád ji velmi stručně představím.
Byla založena v roce dva tisíce deset paní Kijonkovou. Zpočátku zajišťovala přepravu balíků pouze pro internetové obchody. Nyní již zajišťuje tutéž službu i mezi jednotlivými lidmi. Celé to spustili letos (2019) dvacátého čtvrtého června. Nevýhodou je snad pouze nutnost registrace přes mobil.
Zavedli velké množství výdejních místa tím pomaličku, ale jistě způsobují nejednu vrásku hodně prapodivné, drahé a neefektivní službě České pošty. Zásilkovna pracuje v mnoha státech Evropy a provozuje i leteckou přepravu.
Tak to bylo skutečně představení letem světem a nyní přejdeme k onomu robotovi.
palety na balíky
Pokud si jej představujete jako Terminátora, tak jste hodně vedle. Vůbec nemá ani náznak tvaru člověka.Jmenuje se Z-bot a jde o plně automatizovaný výdej zboží.
Jak si to představit? Není to zase tak složité. Výdejní místo je okénko střední velikosti, kam automatizovaný systém dopraví vaši zásilku. Jak to ví? Musíte mu to sdělit. A to speciálním unikátním kódem, který znáte jen vy.
Nejde o úplnou novinku, některé společnosti mají něco podobného, ale na jiném principu. Mají více okének pro výdej a jejich robot odemkne jen tu kterou potřebuje. Zásilkovna má výdejní okénko jen jedno a robot si za ním ve skladu ukládá zboží sám, podle vlastních algoritmů. Následně si dle potřeby přečte zákazníkem zadaný kód a zboží vydá. Kód lze nakopírovat z mobilu, nebo jej zadat ručně.
A co zboží, které se do okénka nevejde? To již není vaše starost, to musí posoudit sám prodejce a nedávat k takovému zboží možnost výběru z automatu.
krabice na rudlíku
A co bude dál? Zatím lze zboží pouze vybírat. Ale v rámci zásilek mezi fyzickými osobami bude možno je i posílat.
Celá věc je šikovná a nezbývá než doufat, že se nevyplatí hackerům něco zkoušet. Totiž, že by prolomili kód, nebo chcete-li heslo, a nevyfoukli nám zboží před nosem.  
 

Mohlo by se vám také líbit: