Pokud se zeptáte kteréhokoliv elektrikáře, rozhodně vám doporučí pravidelné prohlídly vaší elektroinstalace. A je jasné proč – ačkoliv má totiž dlouhou životnost a nízkou poruchovost, v případě, že se opravdu něco stane, bývají následky skutečně vážné. Je tedy jasné, že se vyplatí jim předejít.

Otázkou však je, jaké lhůty revizí elektro instalací jsou ještě rozumné a jaké jsou již příliš časté. Zde totiž není možné dát jednoznačnou odpověď, neboť to závisí na celé řadě okolností. A mnoho z nich příliš pod kontrolou nemáme.

nástroje pro revizi elektroinstalace

Tím hlavním faktorem je, zda se jedná o veřejnou budovu, například obchod, nebo o soukromý dům nebo byt. Je totiž jasné, že v prvním případě by bylo ohroženo nejen zdraví a život vlastníka, ale také cizích nevinných lidí. Zde je tedy dobré věnovat takovéto prevenci mnohem větší pozornost.

Dále je zde otázka stáří budovy, či spíše stáří elektrických rozvodů. Je totiž jasné, že čím starší jsou, tím pravděpodobnější je, že se na nich objeví nějaká porucha. Musíme je tedy nechávat prohlížet častěji, abychom ji stihli zachytit včas, dříve, než způsobí nějaké potíže.

skříň s pojistkami

Také prostředí, ve kterém se rozvody nachází, má vliv na jejich stav. Pokud je totiž v okolí vlhko, potřebují podstatně větší péči, aby skutečně dlouho vydržely. Stejně tak tomu je, pokud nejsou kabely ukryty ve zdech a stěnách, nýbrž jsou z nějakého důvodu na volném vzduchu. V neposlední řadě zde pak máme typ a materiál, ze kterého je elektroinstalace vyrobena. V průběhu času se jich totiž používalo poměrně dost, a každý z nich je samozřejmě jinak kvalitní a s jinak dlouhou životností. Je samozřejmé, že pro laika může být obtížné určit správné intervaly, kdy by měly být revize prováděny. Proto je vždy dobré se poradit s kvalifikovaným odborníkem, který naši situaci nejen zhodnotí, ale také poradí, jak se o ně nejlépe starat. Díky tomu nám vydrží podstatně déle.

Mohlo by se vám také líbit: