Zánět prostaty – příznaky

Zánět prostaty a její příznaky neboli prostatitida je celkem běžným onemocněním starších mužů. Častěji se vyskytuje u mužů, kteří již prodělali zánět močového měchýře nebo některé části močových cest. Mezi další predispozice patří zvětšená prostata, anomálie v močových cestách a i anální styk. Nemusíte o něm ani vědět a mít ho v sobě. Pokud pociťujete některý z příznaků popsaných níže, neváhejte a dojděte si raději za urologem. Z akutního neléčeného zánětu se totiž může stát zánět chronický, který se hůře léčí. Zánět prostaty vzniká proniknutím bakteriální infekce do prostaty většinou přes močové cesty, může ho ale způsobit i některá z pohlavně přenosných nemocí (kapavka, chlamydie, AIDS,..).

Příznaky dělíme na systémové (celkové) a lokální (místní), některé však nejsou specifické pro zánět prostaty, ale může být příznakem i jiného onemocnění, proto doporučujeme vyšetření urologem.

Muž

Systémové příznaky

Tyto příznaky pociťujete po celém těle, jedná se o příznaky zánětu.

Chřipkové příznaky, horečka, bolest svalů a kloubů, zimnice, vyčerpanost, nechutenství k tomu cokoliv dělat, muži nechtějí vyvíjet ani sexuální aktivitu. Snížení energetické zásoby, protože tělo veškerou energii vynakládá na boj proti zánětu.

prostata

Lokální příznaky

Toto jsou příznaky projevující se přímo v místě zánětu. Napoví to Vám i posléze doktorovi, kde by mohl být problém. V tomto případě jsou to buď močové cesty a nebo prostata.

Bolest v okolí prostaty vystřelující jak do podbřišku, spodní části zad, boků, tak i do třísel, stydké kosti, stehen a genitálií.

Dále je to bolest při vyprazdňování a to jak moč tak i stolice. Častý je pocit, že se chce pořád čůrat a močení je přerušované. V moči se může objevit příměs krve a také zakalení.

Objevují se i problémy s erekcí, bolest při orgasmu a může být i krev v ejakulátu. Není nálada na sex.

Mohlo by se vám také líbit: