Člověk je s technikou propojen na každém kroku. Technické vymoženosti nám slouží a my je neustále zdokonalujeme. Jsou to vědci, kteří nám přinášejí pozoruhodné novinky, jenž život usnadňují a pomáhají nám. Vědci nemusí být jen zkušení staří profesoři, ale naopak stále častěji jsou jimi mladí talentovaní studenti, které technika fascinovala, baví je a hledají stále nové způsoby jejího využití. Vědecké zkoumání je u nás populární a studenti jsou v něm podporováni různými dotacemi na výzkum, stipendii, oceňováním v soutěžích, a tak mají svým nápadům dveře otevřené dokořán.
Čím přínosným, co zajímá každého z nás, se mladí badatelé zabývají?
 vědci při výzkumu
ENERGIE Z CHŮZE
Tak jako jsme si před lety nedovedli představit, že budeme mít v mobilu počítač, tak nám dnes možnost nabíjet jej chůzí přijde úplně neskutečná. A přece už se rodí zařízení pro sběr energie, které by to mohlo dokázat. Vibrační generátor uspěl již v soutěžích. Vždyť zdroje energie zajímají celou společnost a získávání elektřiny z vibrací by nám vlastně do budoucna umožnilo získávat ji z okolního prostředí zcela zdarma. Vygenerovat elektrickou energii z lidské chůze, to je bádání, které doufáme, že se mladým vědcům podaři úspěšně dokončit.
 
 rad odpovídač
FUNKČNÍ PROTÉZA
Je spousta vážných úrazů, při kterých můžeme přijít o ruku a mnoha lidem už se to bohužel i stalo. Proto naše společnost vítá cíl, který si dali mladí badatelé – totiž sestrojit protézu ruky, která umí hýbat prsty. Náhradní končetině se říká bionická a člověk s ní dokáže ovládat mobilní telefon, uchopit tužku a plnit základní úkony, které potřebujeme v běžném životě. Bionické končetiny sice dnes již existují, ale s myoelektrickými senzory, které jsou tak drahé, že jen málokterý pacient si je může dovolit. Tato ortopedická náhrada, poháněná servomotory, je mnohem levnější variantou. Neustále se vylepšuje a je velkým přínosem pro zdravotnictví.

Mohlo by se vám také líbit: