Ministerstvo oznámilo, že sice se další etapa v případě EET bude zřejmě muset posunout. Co to znamená? Na kdy je odklad? Koho se bude týkat třetí etapa EET? Co je zapotřebí vědět a na co se připravit?
 
Zatímco již nějakou dobu platí EET v rámci první a druhé vlny. Proběhla už řada kontrol. Někteří majitelé kaváren, obchodů či menšího restauračního zařízení raději zavřelo svůj podnik. Někdo tak učinil ještě před nástupem první vlny EET a většina pak v rámci kontrol. V některých případech nastalo zdražení. Nejvíce se první vlna dotkla menších podnikatelů, neboť pro ně je EET finančně náročnější záležitostí.
košík v tabletu
 
Třetí vlna EET v roce 2018?!
 
Původně měla vstoupit třetí etapa EET v platnost od března 2018. Aktuálně je zatím odklad neboli posunutí. Nicméně je třeba být dostatečně informováni a připravit se. Tato etapa se bude týkat dopravy, zemědělství, svobodného povolání. Posléze ve čtvrté etapě EET bude pro vybraná řemesla a výrobu. Než třetí vlna EET začne platit, je nezbytností přijmout nové zákonné úpravy. Nicméně coby celek však zákon platí. Na základě výroku ze strany soudců se jedná o legitimní cíl, kterým je výběr daní a vyrovnání podnikatelského prostředí. A to se tak děje díky EET.
online obchod
 
Třetí vlna EET aneb pro koho bude platit?
 
Do této skupiny náleží zejména lékaři, účetní, právníci, taxikáři a prodejci občerstvení, které je bez posezení pro hosty.
 
Změny zákona o EET!
 
Prvořadé je, že evidence již nebude nutná a povinná pro bezhotovostní platby. Budou změny v rámci účtenek, nicméně nadále nebude uvedeno daňové identifikační číslo. Je to z důvodu ochrany, neboť u fyzických osob bylo uvedeno rodné číslo, což bylo na hraně se zákonem a zasahovalo do soukromí. A nelze již očekávat jakékoliv výjimky ze strany vlády, jako tomu bylo například o Vánocích 2017. Potenciální výjimky je zapotřebí vždy upravit zákonem. Nikdy se již nemůže jednat o pouhé vládní nařízení.
šíp a váhy
 
Lze odmítnout či nepřijmout EET? Co se stane?
 
Jak už je uvedeno výše, princip EET spočívá v rámci výběru daní a poté zaslání o platbě přímo konkrétnímu finančnímu úřadu. Aby toto bylo možné a uskutečnitelné, musí tak každý podnikatel mít speciální pokladnu s internetovým připojením. Dále však také je třeba zažádat finanční správu o autentizaci údaje a vytvoření si účtu v aplikaci EET. Vše obnáší jistou finanční částku, není to zdarma.
 
Jestliže ze strany podnikatele, kterého se EET týká, nejsou tyto kroky učiněny a přijde kontrola, může obdržet pokutu až do výše půl milionu korun. Nicméně ani to není vše, jaký postih může být v rámci nedodržení podmínek ohledně EET. Může dojít nejen k pozastavení provozování podnikatelské činnosti, ale i k uzavření provozovny.

Mohlo by se vám také líbit: