Klasický rozpor mezi lidmi z měst a z vesnic je, kde se žije lépe. Takzvaní měšťáci často zahlíží na venkovany a naopak, i když by se tento svět měl prolínat. Jaké jsou výhody a nevýhody života ve městě, nebo na vesnici?

les ve městě

Výhody měst

Ať žijete ve velkoměstě či v malém městečku, lokace vašeho bydlení vám přináší určité výhody a nevýhody. V následujících řádcích si můžete přečíst hlavní výhody bydlení ve městě.


a.       Snadno dostupné služby – obchody a restaurace jsou snadno dostupné v podstatě na každém kroku, otevírací doba je často delší než na vesnicích.


b.      Dobrá obslužnost městskou hromadnou dopravou – nemáte auto? To ve většině měst není taková potíž, většinou se lehce dostanete městskou hromadnou dopravou. Ve městě je navíc často problém s parkováním a to především na velkých sídlištích.


c.       Velké příležitosti v zaměstnání – ve městech je mnohem větší množství zaměstnavatelů, takže i mnohem více příležitostí.


d.      Velké možnosti zábavy ve volném čase – nechce se vám sedět doma? Pak ve městě máte mnohem víc možností se bavit, je libo zajít do kina, nebo na skleničku s přáteli? Není problém.

slepice a kohout
Výhody vesnic

Malých vesnic je po naší republice rozeseto spoustu. Jsou více či méně dostupné, některé schované i v horách. I vesnice mají spoustu výhod.


a)      Klid k životu – zatímco ve městě jde život vážně rychle, na vesnici máte ten pravý čas a prostor k relaxaci a odpočinek.


b)      Blízko k přírodě – máte rádi lesy, potoky a louky? Pak je život na vesnici právě pro vás. Všechny tyto věci budete mít totiž hned „za rohem“.


c)      Sounáležitost – nechcete žít v anonymitě města? Chcete znát své sousedy a popovídat si s nimi? Na vesnici se zná každý s každým.


d)      Prostor – pozemek u domku, parkovací místo, pergola na posezení. Všechno můžete mít hned za domem. Tuto výhodu pocítíte především, pokud budete mít potomky, kterým budete moci zařídit na zahradě hřiště.

Mohlo by se vám také líbit: