Klasický rozpor mezi lidmi z měst a z vesnic je, kde se žije lépe. Takzvaní měšťáci často zahlíží na venkovany a naopak, i když by se tento svět měl prolínat. Jaké jsou výhody a nevýhody života ve městě, nebo na vesnici?

les ve městě

Výhody měst

Ať žijete ve velkoměstě či v malém městečku, lokace vašeho bydlení vám přináší určité výhody a nevýhody. V následujících řádcích si můžete přečíst hlavní výhody bydlení ve městě.


a.       Snadno dostupné služby – obchody a restaurace jsou snadno dostupné v podstatě na každém kroku, otevírací doba je často delší než na vesnicích.


b.      Dobrá obslužnost městskou hromadnou dopravou – nemáte auto? To ve většině měst není taková potíž, většinou se lehce dostanete městskou hromadnou dopravou. Ve městě je navíc často problém s parkováním a to především na velkých sídlištích.


c.       Velké příležitosti v zaměstnání – ve městech je mnohem větší množství zaměstnavatelů, takže i mnohem více příležitostí.


d.      Velké možnosti zábavy ve volném čase – nechce se vám sedět doma? Pak ve městě máte mnohem víc možností se bavit, je libo zajít do kina, nebo na skleničku s přáteli? Není problém.

slepice a kohout
Výhody vesnic

Malých vesnic je po naší republice rozeseto spoustu. Jsou více či méně dostupné, některé schované i v horách. I vesnice mají spoustu výhod.


a)      Klid k životu – zatímco ve městě jde život vážně rychle, na vesnici máte ten pravý čas a prostor k relaxaci a odpočinek.


b)      Blízko k přírodě – máte rádi lesy, potoky a louky? Pak je život na vesnici právě pro vás. Všechny tyto věci budete mít totiž hned „za rohem“.


c)      Sounáležitost – nechcete žít v anonymitě města? Chcete znát své sousedy a popovídat si s nimi? Na vesnici se zná každý s každým.


d)      Prostor – pozemek u domku, parkovací místo, pergola na posezení. Všechno můžete mít hned za domem. Tuto výhodu pocítíte především, pokud budete mít potomky, kterým budete moci zařídit na zahradě hřiště.

1.10.2021