Tloušťka není sexy ani trendy, takže není důvod jí trpět. I přesto však dobrá třetina obyvatel české kotliny má nějakou formu nadváhy, často i tu těžší.

Nepodceňujte svou nadváhu

Příliš velká váha nedělá dobře jak páteři, tak i vnitřním orgánům. Páteř může ničit právě ta hmotnost, zatímco i vnitřní orgány, hlavně tedy jejich zhoršení se postará tuk. Většinou totiž člověk nabere na váze hlavně díky nepříliš vhodnému životnímu stylu. Přejídání se, popíjení alkoholu a nedostatek pohybu, to jsou hlavní faktory, proč lidé tloustnou. A u nás jsou tyto disciplíny velice populární, čehož důkazem budiž velký výskyt obezity u nás. Stále to není tak hrozný problém jako v případě USA, ale to neznamená, že jsme na tom dobře. Naopak, pořád se v pomyslném žebříčku obezity propadáme na stále horší místa. A to nejen v Evropě, ale na celém světě.

Měření obvodu

Je tedy třeba s tím začít něco dělat. Z pochopitelných důvodů je nejlepším způsobem prevence, tedy vůbec neztloustnou. Jedním z kroků, jak toho dosáhnout, je pravidelné vážení. Nikoliv však pětkrát denně, ale jednou týdně stačí. A krom vážení by se nemělo zapomínat ani na BMI index, který je snad ještě důležitější. Právě podle něj laik nejlépe pozná, že by měl se sebou něco začít dělat. Spočítat si BMI může každý doma na papíře nebo na specializovaných stránkách, které to umožňují.

Vysoké BMI každopádně značí, že s váhou daného jedince není něco v pořádku a je potřeba začít hubnout. Stravou to jde nejlépe. V praxi to znamená živit se primárně zeleninou a maso, hlavně tedy rybí a kuřecí, si dávat jednou za čas. Vůbec to nevadí, jelikož spoustu složek, které maso obsahuje je možné dostat i z toho mála a pokud ne, není problém začít více konzumovat luštěniny, což by mělo celou situaci vyřešit.

Měření pasu

Vhodný sport

Jídlo je základem, ale tento základ je dobré ještě navíc podpořit o vhodné fyzické aktivity. Ideální je sport, ale ne každého baví. V tom případě je vhodné provozovat pravidelné procházky, a to ať už v lehkém terénu, nebo někde v lese či na horách. Také práce na zahrádce by mohla hodně pomoci. Důležitá je však pravidelnost. Pak se hubne jedna báseň.

Mohlo by se vám také líbit: