Také máte doma nádherný perský koberec, který se proslavil jako létající předmět? Samozřejmě tím máme na mysli jen pouhou historickou bajku, ale i přesto má toto přízvisko něco do sebe. Kupříkladu děti si mohou představovat, že na koberci sedí v tureckém sedu se zkříženýma nohama, a komunikují s kobercem pouze telepaticky – pouhou myšlenkou, a předávají mu povely, kam má letět, v jaké výšce a jakým směrem.

nohy na koberci

Perské koberce jsou skvělou plochou k hraní, děti si zamilují jejich kresbu a mohou je považovat za mnohem příjemnější prostředí ke hře, než tvrdou keramickou dlažbu nebo plovoucí laminátovou podlahu. Dětem tu položíte jídelní podnos se svačinou, nachystáte jim ovocný koktejl nebo zmrzlinu a můžete si pak společně zahrát na koberci karty nebo legendární „Člověče nezlob se“.

pes na perském koberci

Perské koberce také bývají ideálním prostředím pro práci na počítači, jednoduše se na ně posadíte nebo si lehnete na bok a máte kolem sebe dostatek prostoru, mnohdy větší, než v posteli. A je-li notebook opatřen chladicí podložkou, nemůže se přehřívat a tímto způsobem tu lze trávit i letní období tropických veder.

Koberec by neměl zapáchat

Koberce i přes své výrazně pozitivní vlastnosti mají jednu zásadní nevýhodu, a sice musí se udržovat v čistotě ne zrovna jednoduchým způsobem. Nemáme na mysli běžný pytlíkový vysavač, ten nasaje jen část prachu a dalších nečistot. Koberec je nutné čas od času podrobit důkladnějšímu čištění, je to přece jen textilie, a vaše textilní oblečení také vkládáte do pračky. Kromě různých skvrn a zašlapané mastnoty a prachových žmolků vás tu může překvapit i typický odér nemytých bosých chodidel, zvláště tam, kde se po koberci nechodí v domácí obuvi, ale převážně v ponožkách, silonkách nebo zcela naboso – což je také pochopitelně přirozené. Důkladné strojní čištění perských koberců si s nečistotami i zápachem bez problémů poradí.

Mohlo by se vám také líbit: